субота, 27 лютого 2016 р.

ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ

ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ

Сценарій уроку мужності






«ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ»
Сценарій уроку мужності
Мета: закласти фундамент національної ідентичності в підростаючої особистості поглибити знання учнів про історію, природні ресурси, культурну спадщину України; формувати почуття гордості за українських військових і добровольців, культуру взаємовідносин між людьми, повагу до традицій і звичаїв українського народу; виховувати любов до України, самовідданість і патріотизм її захисників, активну громадянську позицію українців, особисту відповідальність за долю держави; сприяти розвитку пізнавального інтересу.
 Обладнання та оформлення: Державний Прапор України; елементами народної символіки, комп’ютер; записи музики.
Хід заходу
 І. Організаційний етап
 Лунає пісня «Пливе кача»
II. Основна частина
 Учитель: Доброго дня! Сьогодні  в нашій  школі не звичний урок, а урок мужності. Нещодавно всі ми святкували День гідності. Євромайдан поклав початок національній ідентифікації громадян нашої держави: населення, яке проживає на території сучасної України, почало утворювати українську націю. На жаль, такі історичні події не відбуваються без утрат найкращих серед громадян, справжніх патріотів. Небесна сотня – це представники усіх регіонів України, різних за своєю національністю, віком, освітою, сімейним станом, які поклали своє життя за майбутнє нашої держави. Події революції гідності не оминули і наші серця.
Моя Вкраїна
Навіщо птахам крила –
Звісно, щоб літати.
Навіщо людям серце –
Звичайно, щоб кохати
 Навіщо Україні люди –
Щоб влада їх вбивала?
Мордувала і жити не давала?
На майдані хаос.
Влада поховалась!
Народ України вбити намагалась.
Люди помирають
На порозі війна стоїть.
І тихо все мовчить.
Тітушки дають привід
Беркуту вбивати
Людей невинних в цьому.
А що зробила влада?
Найняла снайперів?
Люди полягли
Але не відступили
І далі все ішли!
Вулиця Грушевського розламана ущент
Беркут затоптав людей у цемент.
Що до цього привело – невже народ?
Ми прославились на весь світ за своїх щедрот
І беркут невинний в цьому!
Їм просто наказали
Вище за посадою
Люди не милувати!
В Києві померло багато людей
По всій Україні милій кількість невідома
Знаю я, що Україна – це мій дім
Та громадянська війна не для моїх рідних стін.
На вулиці скоро весна настає!
Заквітнуть червоними трояндами серця людей невинних
І дійдуть чутки до всіх куточків неньки – України
Як прославились її воїни істини.
Як вони стояли за свою свободу,
За правду та вірність Україні  та її народу.
Ми віримо в Господа єдиного
Та молимо зберегти нашу Україну.
Щоб марно не гинули люди невинні
 Докладемо сили до на Вкраїні
Свіча на каналах України
Горить безперестанку вже третій день
Вшануймо ж всіх загиблих
За Батьківщину людей.
Кров людей померлих уже не зупинить,
Тож давайте для цього щось робить.
Вгамуємо країну, вільну Україну.
До керма нашого поставимо перевірену людину.
І відправимось в далеку путь
Ми попливемо, тримаючи прямо спину,
В ту країну наших мрій,
Де люди марно не загинуть
І Вкраїну захистить зуміють.

 Презентація «ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ»

 Учитель: Одна Батьківщина, і двох не буває,
          Місця, де родилися, завжди святі.
          Хто рідну оселю свою забуває,
          Той долі не знайде в житті.
 Україна – одна з найбільших європейських держав. ЇЇ площа дорівнює 604 тис. кв. км. На її території нині проживає понад 110 національностей. Чисельність населення України становить 43 мільйона чоловік.
Україна — це держава, яка багато чого зазнала на своєму віку: татаро - монгольську неволю, панування польської шляхти, царський режим та кріпацтво, німецько-фашистську агресію та сталінські репресії. Але упродовж усього періоду існування України народ боровся за волю, за незалежність. Територіальна цілісність України, скріплена кров'ю мільйонів незламних борців, навіки залишатиметься непорушною. Ми маємо бути свідомі того, що лише в єдності дій та соборності душ можемо досягти величної мети — побудови економічно й духовно багатої, вільної й демократичної України, якою пишатимуться наші нащадки. Відродження Вітчизни — це єдність наших душ, воскресіння духовності, культури, мови.
Вкрадена мрія про європейське життя 21 листопада 2013 року. Розгін  студентів на Євромайдані. Революція гідності. Небесна сотня, молоді люди, які поклали власне життя за демократичні зміни в нашій рідній Україні. Втеча екс – президента Януковича. Анексія Криму російським агресором Путіним.  Розв’язання воєнних дій на Донбасі терористами,  сепаратистами та російськими найманцями – це той шлях , якій проходить український народ за своє вільне майбутнє. Зараз нашій країні як ніколи потрібно бути єдиною та згуртованою. На цілісність нашої держави посягнули  вороги і багато українців на сьогодні мобілізовано до лав українського війська. Вони з честю воюють на сході з терористами та проросійським сепаратистами, відвойовують та захищають кордони нашої держави .
Болить зранена душа нашої держави - України. Болять рани наших мужніх воїнів-захисників, котрі захищають єдність нашої країни. Болять серця матерів, наші серця і душі, переживаючи за них – солдатів, які зупиняють терор і сепаратизм. А «Небесна сотня» продовжує поповнюватися іменами загиблих на Донбасі…
Прошу вшанувати пам'ять всіх загиблих під час  антитерористичної операції хвилиною мовчання.
( Хвилина мовчання. Звучить метроном)
 Учитель. Розкрадена, обезкровлена держава не завжди може в достатній мірі допомогти нашій армії та захистити життя військовослужбовців
В ці важки для країни часи  українці розгорнули кампанію зі збору коштів на підтримку Збройних сил. Наше місто теж підтримує вояків. Ми -єдина країна! Незважаючи на усі негаразди, що відбуваються зараз, всі ми прагнемо одного - миру, спокою, міцної та квітучої держави та чистого неба над головою. Будьмо ж гідними великої слави героїв України, які твердо вірили, діяли, знали: Українська нація народилася тоді, коли в її обороні впала перша крапля червоної української крові на чорну українську землю.

Дякую, тобі солдате, за життя…
За мирне небо в нас над головою.
Ховаєшся від куль ти в укриття…
Воюєш із московською ордою.

Воюєш, ти, за нас… Борониш Україну!
Від напасти московської, від зла…
Покинув матір, сина та дружину…
І нищить ворогів пішов, до тла…

Над головою люті кулі свищуть,
Десь недалеко артилерія бомбить…
Хтось живий, а хтось не дише…
Важка для України нині мить…

Та ти не побоявся… ти пішов у бій…
Щоб мирне небо в нас було над головою!
Війна іде… ти переможеш в ній!
За тебе помолюся Богу!
(Звучить акапельно  пісня «Журавка»)
Де курна дорога вийшла за село,
 А у журавлихи синє джерело.
 П’є журавка воду, джерело без дна,
 П’є журавка воду, воду п’є одна.

 Йшла війна степами, аж до білих хат,
 А у журавлихи двоє журавлят.
 П’є журавка воду, крила підгорта,
 Журавель напився, та й не приліта.

 Не здіймає крила журавель від ран,
 Вже не закурличе, де трава й бур’ян.
 П’є журавка воду, а кругом дими,
 На світанку встала, вмилася слізьми.

 А весною рано зацвіли сади,
 А у журавлихи виросли сини.
 П’є журавка воду, в косах сивина,
 П’є журавка воду, воду п’є одна.
 Учитель. Неоголошена війна. Це не тільки бойова операція для учасників АТО, це страшні будні для мільйонів українських сімей,які залишилися без господарів, без чоловіків, без батьків, без синів. Вони пішли боронити нашу незалежність, а вдома день і ніч мами молять Бога, щоб їхні діти залишилися живими. Але  не всі повернуться додому

Мамо, не плач. Я повернусь весною.
У шибку пташинкою вдарюсь твою.
Прийду на світанні в садок із росою,
А, може, дощем на поріг упаду.

Голубко, не плач. Так судилося, ненько,
Що слово бабуню вже не буде твоїм.
Прийду і попрошуся в сон твій тихенько
Розкажу, як мається в домі новім.

Мені колискову ангел співає
I рана смертельна уже не болить.
Ти знаєш, матусю, й тут сумно буває
Душа за тобою, рідненька, щемить.

Мамочко, вибач за чорну хустину
За те, що віднині будеш сама.
Тебе я любив. I любив Україну
Вона, як і ти, була в мене одна.

 Учитель. Всі ми віримо, що скоро ми переможемо, бо правда на нашому боці і на нашу благословенну землю прийде мир.

 Коли закінчиться війна
розжарена від бомб земля – воскресне.
Ти знімеш з себе автомат, герою,бронежилет і …
І не секрет для всіх тепер ти – великий воїн і солдат…

 Все знову буде добре, брат,
 не буде більше рвати «Град» над головою
 і тільки хлопці,  що у ряд…
 від куль, снарядів і гранат…
 ніколи не прийдуть назад…

 Живи, живи,  герой й солдат,
 за всіх, хто не прийшов назад
 з святих і вічних…
 І та земля, що прийняла
 до себе хлопців – тепер також
 свята, свята – на всі століття і віка…

 Все знову буде добре, брат,
 не буде більше рвати «Град»  над головою
 і тільки хлопці,  що у ряд …
 від куль, снарядів і гранат…
 ніколи не прийдуть назад…

 А ти живи, живи, герой і брат,
 великий воїн і солдат –
 за всіх, хто не прийшов назад
 з війни, з безодні  живи, живи –
 на цій землі – святій і рідній Україні…
Учитель. Звичайно ж, у кожному домі, у кожній сімї  ми будемо молитися, за кожного нашого воїна. Нехай українські солдати повертаються додому живими та неушкодженими, нехай Бог помагає нашим хлопцям здолати усіх ворогів нашої української землі!
(Звучить пісня Т. Петриненка «Україна»)
 Дороги іншої не треба,
 Поки зорить Чумацький Шлях,
 Я йду від тебе і до тебе
 По золотих твоїх стежках.

 Мені не можна не любити,
 Тобі не можна не цвісти,
 Лиш доти варто в світі жити,
 Поки живеш і квітнеш ти!

 Приспів:
 Україно, Україно,
 Після далечі доріг
 Вірне серце твого сина
 Я кладу тобі до ніг!

 Бо ми кохаєм до нестями
 І ще не скоро наш кінець,
 Ще, може, нашими серцями
 Розпалим тисячі сердець.

 Ще свічка наша не згоріла,
 Ще наша молодість при нас,
 А те, чи варте наше діло –
 То скажуть люди й скаже час.




























































«Різноманітність Класу Ракоподібних»

 

Українська ЗОШ І-ІІІ ст..



         
«Різноманітність Класу Ракоподібних»


              


                                           Підготувала
                вчитель біології
                                              Соловей Т. М











Тема. Різноманітність Класу Ракоподібних.
Мета. Ознайомити учнів з розмаїтістю ракоподібних, їхньою роллю в природі й житті людини.

Обладнання і матеріали. Вологий препарат „Внутрішня будова річкового рака”, таблиці, „Тип Членистоногі. Клас ракоподібні”, зображення різних ракоподібних.

                                           Хід уроку.
І. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності школярів.

          Питання до учнів
-   Яка зовнішня будова рака?
-   Яка внутрішня будова ракоподібних?
-   Як пересуваються ракоподібні?
-   Як дихають ракоподібні?

ІІ. Вивчення нового матеріалу.
                                          План.
1) Ряд Десятиногі й рівноногі раки.
2) Ряд Гіллястовусі й веслоногі раки.

                                    Повідомлення учнів.
1.     а) Ряд Десятиногі раки.
Річковий рак
Річкові раки зустрічаються в річках і озерах з мулистим дном та урвистими берегами. Тут під камінням, під корчами раки клешнями виривають нірки і вдень ховаються за них. З темнотою вони стають більш рухливими і виходять добувати собі корм.
Тіло його вкрите панциром, який має захисне бруднувато-буре забарвлення. У пошуках їжі рак повільно повзає по дну рухаючи своїми довгими вусами. Пересувається він за допомогою 4-х пар ходильних ніг, а свої довгі кінцівки, озброєні клешнями, тримає напоготові у піднятому положенні і хапає ними здобич, яка підвертається по дорозі. В разі небезпеки рак повзе назад, відштовхуючись клешнями, різкими рухами підганяє під себе членисте черевце і завдяки цьому пливе також у зворотному напрямку.     
Живляться раки різноманітною їжею. Вони полюють за дрібними тваринами, яких можуть захопити клешнями, поїдають мертвих тварин, запах яких чують здалеку. Живляться раки  також і рослинною їжею – водоростями, пагонами очерету. Зимують вони у норах у найглибших місцях.
Цікаво відбувається парування раків. Самець відкладає на черевце самки сперматофори, захищені водонепроникною оболонкою. Під час відкладання самкою яєць відбувається запліднення, і яйця прикріплюються до коротких черевних ніжок самки. Ворушачи ніжками, самки підганяють до яєць свіжу воду, необхідну для дихання зародків. На початку літа з яєць вилуплюються маленькі рачки, подібні до своїх батьків. Вони прикріплюються клешнями до тих же черевних ніжок матері.
У перші роки життя рак часто линяє і швидко росте. З п'ятирічного віку він линяє один раз на рік. Перші 2-3 дні після линьки покрив тіла у рака м'який, і беззахисний рак перебуває весь час у нірці. Дуже скоро він твердіє за рахунок запасів солей кальцію у тілі рака. Живуть раки 15-20 років і можуть досягати 20-25см. за вдовж. Раки санітарами водойм.


Кальмар – ряд десятиногих головоногих молюсків. Загалом має  розміри 0,25-0,5м, але бувають гігантські кальмари, які можуть досягати 20 метрів. Кальмари перебувають практично у всіх кліматичних поясах. Кальмари мають п’ять пар щупалець. Четверта пара збільшилася в процесі еволюції. Кальмари мають обтікаюче торпедоподібне тіло, що дозволяє їм рухатися з великою швидкістю,, хвостом” вперед. Забарвлення різноманітне, деякі глибоководні види кальмарів мають прозоре тіло.

Краб – інакше можна назвати фіолетовий краб, краб водолюб. Крабів у Чорному морі 18 видів, але вони невеликі – не більше 20 см. Колір панцира сіро-зелений з темними крапочками. Часто має синій або фіолетовий відтінок. Ходильні ноги короткі. Останню пару ходильних ніг може загинати за спину. Ця особливість дозволяє йому прикривати себе зверху невеликим каменем або міцно триматися в щілині серед каменів. Клешні великі і сильні, здаються непропорційно великими для тварин такого розміру. Краб живиться органічними рештками. Багато крабів занесено в Червону книгу України.

Лангуст – десятиногий довгохвостий рак. Ці раки мають довжину 32-60см, а їхні різні види поширені як біля європейських берегів, так і в тропіках. Всього існує біля 100 видів лангустів. Лангусти похожі на омарів але в  них відсутні клешні. Тіло і товсті антени мають міцні шипи. На першому році життя він линяє до десяти раз. Новий панцер стає твердим на протязі 2-3 тижнів. Вік життя його невідомий. Виловлюють Лангуста ставковими сітками і корзинами-ловушками. М’ясо Лангуста вважають делікатесом.

Раки-самітники – можна знайти в морях на глибині 80 метрів. Але деякі раки-самітники в дорослому вигляді можуть залишити водне середовище і вернутися в період розмноження. Описано раків-самітників біля 450 видів. У них голово груди та клешні добре розвинені та захищенні твердим панциром, а черевце м’ясисте з тоненьким покривом. Молоді рачки, які щойно вилупились із яєць, знаходять черевоногих молюсків із черепашками відповідних розмірів, вбивають їх і з’їдають, а черевце ховають у спорожнілу черепашку. Після кожного линяння розміри рака зростають, він знову знаходить молюска з більшими розмірами черепашки, все повторює спочатку.

Рак-богомол – велике ротоноге ракоподібне. Можна знайти рака – богомола у морях, океанах, на глибіні 5-37 метрів. Він є хижаком, риє нори, в яких проводить більшу частину свого життя.
Один з видів загону Ротоногих ракоподібних, названий так за деяку схожість з комахами богомолами. Хижак, хапає видобуток(ракоподібних молюсків) сильно розвиненою другою парою грудних ніг. Має промислове значення.

б) Рівноногі раки
Мокриці – єдині ракоподібні, які живуть і розмножуються тільки на суходолі. Щоправда, вони обирають для життя вологі місця. У саду, під камінням, темних і сирих кутках приміщення. Розміри 10-15 мм. сірі або біляві тваринки. Мають сім пар ходильних ніг. Одна з пар черевних ніжок у мокриць розширена й утворює кришечки, які прикривають зяброві вирости.
Завдяки такій будові навколо зябер завжди є вологе повітря, яким дихають ці тварини. Вдень вони ховаються. На пошуки їжі виходять увечері. Харчуються рослинами.

Морські жолуді – типові представники вусоногих. Їхнє тіло знаходиться цілком в середині черепашки, що складається з кількох вапнякових пластинок з гострими краями. Морські жолуді, сидячи в черепашці, рачок виставляє свої ніжки якими підганяє до рота різні органічні частинки, ними він живиться. Морські жолуді часто наростають на днищі кораблів. Доводиться їх спеціально зчищати, що призводить до високих втрат. Іноді для боротьби з,,непроханими пасажирами корпуси кораблів покривають отруйними речовинами, але це може бути небезпечним для довкілля, до того ж, ці речовини дорогі.

2.     а)Ряд Гіллястовусі раки

Дафнії – рід невеликих планктонних  ракоподібних розмірами від 0,2 до 5мм. Члени роду є одними з найменшими водними ракоподібними, та входять до групи морських блох за притаманний ним характер руху „стрибками”. Вони мешкають у різноманітних середовищах від кислих боліт до прісноводних озер, ставків та річок. Їхнє тіло знаходиться у середині суцільного двостулкового панцира та сплющена з боків. Плавають дафнії за допомогою видовжених та розгалужених вусиків другої пари. Грудні ніжки вкорочені, завдяки їм дафнія відфільтровує з води поживні частинки. Черевце не почленоване, без кінцівок, має пару кігтеподібних виростів. Взимку дорослі дафнії гинуть, а сідельце із заплідненими яйцями зимують;навесні з яєць з’являється нове покоління самок. Запліднені яйця дафній здатні переживати повне висихання, заморожування. Дорослі дафнії є улюбленим кормом для багатьох риб.
б)Ряд Веслоногі
Циклопи – поширений рід дрібних прісноводних щелепоногих, що складається з 100 видів. Названий так через темне непарне око. Тіло циклопа видовжене, складається з великої суцільної голови, посегментованого грудного та черевного відділів перша пара вусиків видовжена і разом із плавальними грудними ніжками бере участь у плаванні. Циклопи не мають зябер і дихають через поверхню тіла. У них є лише 1 просте вічко, а складні очі відсутні. Циклопи слугують кормом для риб, є проміжними хазяями деяких червів. 

ІІІ Узагальнення, систематизація контроль знань і вмінь учнів.

Питання до учнів
1.                На першому році життя він линяє до десяти раз? Хто це?
ЛАНГУСТ
2. Хто з ракоподібних рухається з великою швидкістю “хвостом” вперед?
КАЛЬМАР
3. У кого клешні великі і сильні, здаються непропорційно великими для тварин такого розміру?
КРАБ
4. Хто завжди ховає своє черевце у чужу спорожнілу черепашку?
РАК-САМІТНИК
5. Єдині ракоподібні, які живуть та розмножуються на суходолі?
МОКРИЦІ
6. Хто далеко подорожує, завдаючи шкоди кораблям?
МОРСЬКІ ЖОЛУДІ
7. Кому з ракоподібних притаманний рух “Стрибками?”
ДАФНІЯМ
8. Хто з ракоподібних має темне непарне око?
ЦИКЛОП


https://docs.google.com/presentation/d/1gPy1XSuOF4UUVPZ1tIEeafdf8-Z2uzWpyVQB9x0WEM0/edit?usp=sharing

Матеріали на проведення районного етапу Всеукраїнської трудової акції «Плекаємо сад»

Талалаївська районна державна адміністрація
Відділ освіти
Районний методичний кабінет



Матеріали на проведення районного етапу Всеукраїнської трудової акції «Плекаємо сад»

Підготували: учні 5-8 класів
Української ЗОШ І-ІІІ ступенів
Талалаївської районної ради
Керівник: Соловей Таміла Миколаївна
вчитель біології та географії
Української ЗОШ І-ІІІ ступенів
Талалаївської районної ради



Талалаївка -2015 рік

Урожай яблук сорту Едера біля Української ЗОШ І-ІІІступенів
2015року



Яблуні сортів Едера та Скіфське золото
Яблуні сорту Флоріна
Яблуні сортів Едера та Флоріна
клумби
клумби
НАША ШКОЛА
План розміщення яблуневого саду біля Української ЗОШ  І-ІІІ ст.


Яблуні сортів Едера та Скіфське золото
ЗАКЛАДАЄМО САД
Мабуть, найбільшу насолоду і радість, найпалкішу любов до рідного краю викликає спілкування з природою.
Навесні  2013 року біля школи було висаджено 250 штук фруктових  дерев.Саджанці плодових сортів яблунь: Едера, Флоріна,Скіфське золото.Того дня працювали всі дружно, завзято із задоволенням. Мабуть, кожен у той момент уявляв, як через декілька років цей  садок стане окрасою не лише школи, а й усього села, і відчував гордість за зроблену добру справу. Отже, як приємно, коли злагоджена робота досягає результативності! Суботник не пройшов дарма. Всі чекатимуть літа, коли приймуться посаджені дерева.


Висадження фруктових дерев в 2013 році
Учні, вчителі, батьки за клопіткою працею
ДОГЛЯД ЗА МОЛОДИМ САДОМ
Невисокий, зі швидкою віддачею та багатий на врожай – так виглядає сучасний сад.



Молодий сад
Яблуня є основною плодовою культурою. Вона займає більше 70 відсотків всіх садів. Поширення цієї породи пояснюється її господарсько - біологічними якостями. Яблуня добре пристосована до різних грунтово - кліматичних умов, має велику кількість видів та сортів, які дозволяють вирощувати її в найрізноманітніших умовах, характеризується довговічністю, стійкістю до несприятливих умов вирощування, високою продуктивністю дерев, цінними цілющими та дієтичними якостями плодів.
Яблуня відноситься до родини розоцвітних. і включає в себе близько 50 видів.
Більшість сортів яблуні досить добре переносять несприятливі умови вирощування. Вони миряться з довгочасними засухами, з деяким надлишком вологи, але не терплять близького стояння ґрунтової води і засолених ґрунтів.
Догляд за молодим садом потребував клопіткої праці учнів, батьків, вчителів. Кожного дня була організована поливка щойно посаджених яблунь. Потім мульчування навколо яблунь, прополка буряну.
Сорти яблунь: Флоріна, Едера, Скіфське золото гарно прийнялися, і на весні порадували своїм першим цвітом.
Яблуні сортів Едера та Скіфське золото

Так цвів яблуневий сад у 2014 році
Учні милуються цвітом яблунь  в 2014 році

Догляд за молодим садом у 2015 потребував великих зусиль учнів та працівників школи. Навесні були обкопані яблуні за для кращого доступу повітря до коренів дерев.

Учні доглядають сад навесні 2015 року

Декілька разів протягом весни і літа скошувалась трава поміж міжрядь. Суху траву діти прибирали під час відпрацювання практики.

Догляд молодого саду учнями 5 класу
Молоді дерева дали гарне плодоношення та потребували підтримки.


З приходом осені рослинне життя в саду поволі завмирає, дерева впадають у зимову сплячку. Але це не привід призупиняти роботи в плодових насадженнях. Для доброї перезимівлі вони потребують ретельного догляду й в осінньо-зимовий період.
Восени також проводять захисні заходи в саду, підготовлюють дерева до настання холодів. Осіннє перекопування ґрунту у пристовбурних кругах сприяє загибелі зимуючих стадій багатьох видів шкідників, що зимують саме там, зокрема вишневої мухи, яблуневих плодожерки та плодового пильщика. Особливу увагу в цей період слід звернути на стан і захист стовбура і скелетних гілок. Стовбур або штамб - магістраль обміну поживними речовинами між кореневою системою і кроною дерева. Навіть незначне пошкодження штамба погіршує цей обмін, а сильне пошкодження може призвести до загибелі всього дерева. Основними видами пошкоджень штамба і скелетних гілок у зимовий період є підмерзання, сонячні опіки, пошкодження кори мишами та зайцями.
За сильного підмерзання деревини гілок і стовбура дерева втрачають морозостійкість і зимостійкість, надалі у рослин послаблюються ріст і продуктивність. Через підмерзання відбувається порушення діяльності провідної системи, внаслідок чого в наступну вегетацію нерідко виявляється хлороз. При пошкодженні всієї кори навколо штамба дерева гинуть. На місцях відмерлих окремих ділянок кори і деревини утворюється ізолюючий шар з продуктів розпаду, кора навесні відстає від деревини («здувається»), що легко визначається при натисканні на неї (відчувається запах спиртового бродіння). Пошкоджена кора має вдавлені темні плями різного розміру і форми. Якщо слідом за обрізанням дерев наступають сильні морози, кора може сповзати, оголюючи деревину. В цьому випадку відсталу кору необхідно щільно перев’язати для зростання.
















ЯБЛУНЕВИЙ КАЛЕЙДОСКОП


ЯБЛУНЯ СОРТУ ФЛОРІНА– дерево середньо росле, з широкою і округлою, досить загущеною кроною. Плоди середніх розмірів з яскраво-червоним, смугасто-розмитим рум’янцем по всій поверхні. Шкірочка середньої товщини, щільна, еластична, суха. М’якуш – світло-жовтий, соковитий, ароматний. Знімальна стиглість настає наприкінці вересня – на початку жовтня, споживча – у січні. У плодоношення вступає на другий рік після садіння.
ЯБЛУНЯ СОРТУ ЕДЕРА – також зимовий сорт.
Дерево швидкоросле,  з густою кроною, відрізняється від інших високою зимостійкістю, скороспілістю та високою врожайністю.
Цей сорт яблунь є досить стійким до різних захворювань дерев. Стиглість яблук настає під кінець вересня, досить довго зберігаються яблука цього сорту, при цьому не втрачаючи смакових якостей.

Яблуня сорту Едера
.
Яблуня сорту Скіфське золото
ЯБЛУНЯ СОРТУ СКІФСЬКЕ ЗОЛОТО – ранньо-зимовий сорт. Відрізняється швидкою стиглістю, високою врожайністю,зимостійкістю, стійкістю до хвороб: парші та борошнистої роси. Плоди дерева – золотисто-жовті. Стиглість настає наприкінці серпня.
Урожай яблук біля Української ЗОШ І-ІІІ ст.. 2015 р.







ВИСНОВОК
Учні нашої школи взяли активну участь у трудовій акції «Плекаємо сад» ставши учасниками закладання плодового саду біля школи.
Оволоділи сучасними агротехнічними технологіями вирощування плодових дерев. Дізнались багато цікавого про нові сорти яблунь, висаджених біля школи та спробували їх на смак.
В ході акції сформувалась творча працелюбність учнів.