Екскурсії в природу


"Щире здивування перед відкритою таємницею природи - сильний поштовх до стрімкого потоку думки" В.А.Сухомлинський


Учні 8 класу біля річки Лисогір


Річка Лисогір ранньої весни
Позитивні враження від екскурсії

Тема. Екскурсія у природу
Мета: звернути увагу учнів на неповторність краси природи весняного лісу, на розмаїття барв, звуків, красу форм, багатство пахощів; закріпити правила поведінки у лісі, розвивати потребу в спілкуванні з природою; виховувати любов до природи рідного краю.
ХІД ЕКСКУРСІЇ
I.   Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
—  Сьогодні ми здійснимо подорож у природу, і ви дізнаєтеся про правила поведінки у лісі.
III.        Проведення екскурсії
1.  Бесіда
—  Пригадайте: якими є правила поведінки серед природи?
—  Давайте послухаємо звуки весняного лісу.
—  Хто що почув?
—  Кому належать ці звуки?
—  Згадайте, яким був ліс узимку?
—  Що змінилося?
—  А які нові кольори з"явилися у лісі навесні? Назвіть їх.
—  Як відрізняється колір листя у різних дерев?
—  Коли починають цвісти черемха, шипшина, калина, бузок?
—  У яких лісах росте ряст?
—  Коли цвітуть тюльпани і нарциси?
—  Що ви знаєте про медунку? 
—  Подивіться, діти, яка краса навкруги! Що ми можемо зробити, щоб зберегти цю красу?
—  У кожного з нас, діти, три матері. Перша — це ненька, яка нас народила, друга— Батьківщина, наш рідний край і третя — мати-природа. А чи знаєте ви, що і в стосунках з природою існують свої правила? Назвіть їх.
—  Чому їх треба знати і дотримуватися?
2.  Розв"язування проблемних ситуацій
—  Як ви вчините, якщо знайдете пташине гніздо?
—  Коли знайдете барвисту квіточку?
—  Як треба поводитися в природі, щоб не заподіяти їй шкоди?
3.  Дидактична гра «Хто тут живе? Що росте?»
Учитель накриває хустинкою травичку. Потім піднімає її. Діти уважно роздивляються і називають рослини, комах, які там є.
4.  Дидактична гра «Таємниці природи»
Завдання: розбігтися лісом, знайти свою «таємницю природи», розповісти про неї.
5. Спостереження за красою навколишньої природи (розвиток мовлення)
—  Чому вербу називають плакучою? Горобину — кучерявою? Тополю — стрункою? Дуб — могутнім?
—  Чим відрізняються гілки цих дерев?
    —   На що схожа хмаринка?
—   Доберіть слова, якими можна описати вітер, сонце, плоди дерев, . тощо.
6.    Конкурс на кращого знавця природи рідного краю
    —   Назвіть якнайбільше рослин, тварин рідного краю.
—   Відшукайте за поданими картинками потрібну рослину, яка росте в даному місці. (Робота у групах)
7.    Вивчення правил поведінки в лісі
•   У лісі не можна галасувати, тому що це — дім, у якому живуть лісові мешканці.
•   Не ламайте гілки дерев, кущів, не оббивайте з них листя, цвіт.
•   Не рвіть квіти на лузі, в полі, в лісі.
•   Не обривайте павутиння на деревах, не вбивайте павуків.
•   Не ловіть метеликів, бабок, інших комах.
•   Не чіпайте мурашники.
•   Не бийте жаб, не вбивайте змій.
•   Не намагайтеся ловити диких тварин та їх дитинчат.
•   У лісі не можна розводити багаття.
•   У лісі не можна кидати сміття.
IV.     Підсумок екскурсії
—       Що цікавого спостерігали під час екскурсії?
—       Як називаються птахи, яких ви бачили на екскурсії?

Немає коментарів:

Дописати коментар